Home » Klasa-str » Na temat instalacji » Odmiany i zastosowanie urządzeń pod ciśnieniem

Odmiany i zastosowanie urządzeń pod ciśnieniem

Wysokie ciśnienie gazów stosowane jest w wielu rozmaitych miejscach. Rodzajów urządzeń pneumatycznych jest sporo, niektóre z nich są bardzo pomocne na co dzień. Sprężone powietrze występuje na przykład w tak popularnych towarach jak aerozole. Są to chociażby tak rozpoznawalne przez wszystkich dezodoranty w aerozolu, odświeżacze powietrza czy chociażby farby w sprayu.

Z takimi wyrobami należy obchodzić się w specjalny sposób, nie bez przyczyny na opakowaniach jest informacja o zakazie przedziurawiania ich. Z uwagi na to, że pojemniki tego rodzaju są pod ciśnieniem, przedziurawienie ich wiązałoby się ze sporym niebezpieczeństwem. Różnego rodzaju urządzenia ciśnieniowe stosowane są również w produkcji przemysłowej, a także na przykład w wodociągach.

Specyfika gaśnic

pompa

Autor: Honda
Źródło: Honda

Jednym z najszerzej rozpoznawalnych urządzeń ze sprężonym powietrzem jest wszędzie wykorzystywana gaśnica. Jak jest wiadome jest to urządzenie służące do gaszenia ognia i zapobieganiu rozprzestrzeniania się go. Gaśnice występują w wielu rodzajach, które służą do gaszenia rozmaitych materiałów. Na przykład gaśnica do gaszenia pożaru papieru ma zupełnie inną zawartość niż ta, która stworzona jest do gaszenia pożarów urządzeń (polecam ofertę na piaskownik) elektrycznych. Obydwie mają jednak dość podobną budowę opierającą się na gazie pod ciśnieniem. Dzięki temu materiał gaśniczy wyrzucany jest z wielką siłą, co zapewnia większą skuteczność działania.

Wykorzystanie w rurociągach i instalacjach uzdatniania wody

zbiornik

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Różnego rodzaju zbiorniki z wysokim ciśnieniem znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest dostarczenie gazu czy wody na znaczne odległości. Z tego powodu tego rodzaju urządzenia stosowane są przykładowo w rurociągach. Produkcja zbiorników ciśnieniowych przez HML Nosewicza musi więc przebiegać z dużą starannością i jest to zadanie bardzo odpowiedzialne. Urządzenia tego rodzaju stosowane są również przy instalacjach uzdatniania wody. Dzięki nim woda może być dokładnie przepuszczana przez różnego rodzaju filtry i w ten sposób staje się zdatna do picia. Zbiorniki ciśnieniowe są więc urządzeniami bardzo praktycznymi, a zastosowanie znajdują w rozmaitych dziedzinach.