Home » Klasa-str » Na temat instalacji » Jak można scharakteryzować klimatyzatory

Jak można scharakteryzować klimatyzatory

Klimatyzatory w znacznym uproszczeniu możemy scharakteryzować jako urządzenia, które odpowiedzialne są za dostarczanie powietrza o ustalonej przez człowieka temperaturze. Klimatyzatory posiadają opcję zarówno schładzania jak i podgrzewania powietrza wewnętrznego.

Klimatyzator kasetonowy
Autor: Lars
Źródło: Lars
Obecnie na rynku funkcjonuje wiele rodzajów klimatyzatorów, które możemy dopasowywać do swoich subiektywnych wymagań. Klimatyzatory można dzielić ze względu na mnóstwo przeróżnych kryteriów.

Jednym z bardziej powszechnych podziałów jest klasyfikacja ze względu na budowę urządzenia. Tutaj można wyróżnić systemy klimatyzacyjne kompaktowe zwane również monoblokowymi. Charakteryzują się one tym, że zbudowane są wyłącznie z pojedynczej jednostki. W tym przypadku parownik jak również skraplacz to nic innego, jak tylko jedno urządzenie, które zmienia swoje działanie w toku pracy. Klimatyzatory kompaktowe z racji swoich stosunkowo małych gabarytów idealnie sprawdzają się na małych metrażach, gdzie oszczędność przestrzeni jest pożądana.

Jeżeli chodzi o klimatyzatory kompaktowe można tutaj wymienić typ mobilny, który zapewnia możność przenoszenia urządzenia tam gdzie jest taka potrzeba. Innym typem jest klimatyzator tzw. okienny, który jak nazwa wskazuje instalowany jest w otworze okiennym lub murze. Jest to prosty w montażu rodzaj, który dodatkowo nie rodzi jakichkolwiek kłopotów w obsłudze. Jego olbrzymią zaletą jest również to, że umożliwia on nieograniczone i równomierne dostarczanie powietrza. Problemem jest tylko to, że trzeba mieć świadomość tego, że ich praca będzie dosyć głośna.

Innym wziętym rodzajem klimatyzatorów są klimatyzatory typu split (więcej informacji), są to systemy 2-częściowe, składające się z 2 jednostek. W module wewnętrznym zabudowany jest parownik, z kolei w części zewnętrznej sprężarka. Te 2 jednostki zespolone są ze sobą na 2 sposoby. Użyty do tego celu może być nowej generacji hydrauliczny a także linia chłodnicza lub też układ elektroniczny. Ostatnim rodzajem systemów klimatyzacyjnych są klimatyzatory typu multi-split, które mają bardzo dużo wspólnych właściwości z systema klimatyzatory (https://aleklima.pl/klimatyzatory/klimatyzatory-hyundai/klimatyzatory-nascienne-hyundai) yjnymi typu split.

Źródło: