Home » Klasa-str » Na temat instalacji » Wielki zbiór wykorzystania elementów z użyciem powietrza pod ciśnieniem

Wielki zbiór wykorzystania elementów z użyciem powietrza pod ciśnieniem

Pneumatyka, zajmuje się konstruowaniem i typowym wykorzystaniem urządzeń, w których przenoszenie energii i sterowanie urzeczywistniane jest przy pomocy powietrza pod ciśnieniem.

warsztat
Autor: Marcelo Campi
Źródło: http://www.flickr.com
Obecna nauka o wykorzystaniu sprężonego gazu wyróżnia się bardzo szerokim obszarem używania. Spis zastosowań pneumatyki jest tak wielki, że nie sposób wymienić nawet ich drobnej części. Mimo że maszyny pneumatyczne coraz częściej konkurują z napędem elektrycznym czy ze sprzętem hydraulicznym, to mimo wszystko z uwagi na bardzo długi spis zalet cieszy się wciąż olbrzymią sławą.

Z tą techniką, stykamy się dzień w dzień, najczęściej tego nie dostrzegając. W autach za nasz komfort jazdy odpowiadają aktywne amortyzatory pneumatyczne. W takich zawieszeniach zamiast typowego amortyzatora, stosuje się poduszkę napełnioną gazem pod ciśnieniem. Na co dzień korzystamy z pojemników wykonanych z materiałów syntetycznych, które robione są przez maszyny działające w dużej części na napędzie pneumatycznym. Urządzenia pneumatyczne wykorzystuje się do: napędu urządzeń transportowych – podnośników, podajników, obrotnic. Jednymi z bardziej rozpowszechnionych w automatyce narzędzi stosowanych do poruszania, przemieszczania, obracania i ustawiania są siłowniki pneumatyczne, służące m.in. do zamykania klap, zamykania okien.

Element silnika
Autor: Lanà
Źródło: http://www.flickr.com
Z metodyką przy użyciu energii gazu pod ciśnieniem stykamy się również w procesie oczyszczania i segregowania plonów rolnych są to: osadniki, cyklony, rzutniki, wialnie i młynki itp. W układach automatycznych wykorzystuje się zawory. Jako podstawowe grupy części pneumatycznych systemów napędu i sterowania można wymienić m.in. – części kierujące pracą członów wykonawczych, w tym zawór rozdzielający, zawór zwrotny, reduktor ciśnienia. Ciężko byłoby znaleźć dział przemysłu, w którym nie stosuje się narzędzi przy użyciu energii sprężonego powietrza . Prasy pneumatyczne (polecamy sprawdzić na stronie) od wielu lat posiadają znaczącą rolę w różnych działach przemysłu m.in. w górnictwie, budownictwie, kolejnictwie, motoryzacji, farmacji, obróbki skrawaniem.