Home » Klasa-str » Na temat instalacji » W jaki sposób oszczędzać przy kupnie klimatyzacji?

W jaki sposób oszczędzać przy kupnie klimatyzacji?

Klimatyzacja już dawno przestała kojarzyć się z bogactwem, aktualnie montaż tego rodzaju urządzenia jest niezwykle opłacalnym i niedrogim procesem. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Klimatyzatory, mimo swojej prostoty budowy, wymagają profesjonalnej instalacji. Po zakupie urządzenia dobrze więc spytać sprzedawcę, czy oferuje również usługi montażowe.

Nierzadko dzieje się bowiem, że sprzedawca za niewysoką opłatą może pomóc w instalacji sprzętu. Montaż klimatyzatorów dla wyspecjalizowanej grupy pracowników jest zadaniem niezwykle łatwym i do tego nie jest czasochłonne. Nie powinno się przeprowadzać instalacji sprzętu samodzielnie, sprzęt może bowiem ulec zniszczeniu i dodatkowo stracić gwarancję. Zależnie od rodzaju wybranego klimatyzatora, urządzenie montuje się albo w oknie, albo przymocowuje się do ściany obiektu mieszkalnego. Tego typu sprzęt może psuć wygląd obiektu, warto więc przemyśleć właściwe miejsce do zamontowania urządzenia.

Na czym można zaoszczędzić?

Autor: LARS

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla klienta kupującego klimatyzator, jest instalacja urządzenia przez pracownika. Ustawodawca ustalił bowiem ośmioprocentowy podatek Vat na zakup i montaż klimatyzatora. Usługa montażu, zamówiona w oddzielnej firmie, jest również obciążona ośmioprocentowym podatkiem Vat na montaż (sprawdź tutaj) klimatyzatora. Różnica jest jednak taka, że przy zakupie samego klimatyzatora, trzeba zapłacić typowy, dwudziestotrzyprocentowy podatek Vat. Przy cenach w granicach kilku tysięcy złotych różnica kosztów może być ogromna.

Jak zminimalizować koszty użytkowania?

Przed zamontowaniem urządzenia klimatyzacyjnego, dobrze jest sprawdzić szczelność dachu i okien w obiekcie, gdzie sprzęt ma być docelowo zainstalowany. Rachunki za energię elektryczną będą bowiem o wiele niższe, gdy klimatyzator (klikaj) będzie funkcjonował w szczelnych pomieszczeniach. W tym przypadku wymiana chłodziwa będzie również mogła się odbywać rzadziej. Różnicę w cenie wykorzystywania czuje się niemalże od razu. Jak więc widać – urządzenia klimatyzacyjne stają się opłacalną inwestycją tylko przy poniesieniu określonych niezbędnych kosztów. Koszty takie mogą w pierwszej chwili wyglądać na bardzo duże, jednak to tylko kropla w stosunku do tego, ile pieniędzy można stracić gdy urządzenie funkcjonuje niewłaściwie.

Selekcja wpisów wg daty

Marzec 2019
P W Ś C P S N
« lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najnowsze trendy – jak wdrażać?