Home » Klasa-str » Na temat instalacji » Jak powinno przebiegać odpowiednie zarządzanie ciepłem dostarczanym do budynków, jakiego rodzaju metody wykorzystuje się do jego mierzenia

Jak powinno przebiegać odpowiednie zarządzanie ciepłem dostarczanym do budynków, jakiego rodzaju metody wykorzystuje się do jego mierzenia

Racjonalne zarządzanie ciepłem wykorzystywany w budynkach mieszkalnych opierać się powinno na naliczaniu opłat według tego, ile faktycznie się zużyje. W jednorodzinnych domkach nie powinno z tym być żadnego problemu, bo każdy właściciel sam będzie wybierał metodę ogrzewania i będzie ponosił bezpośrednio koszty z tym związane.

Zupełnie inaczej będzie w wielorodzinnych blokach, w których w dalszym ciągu ogrzewanie rozlicza się na konkretne mieszkania, lecz na całość budynku. W rezultacie płaci się od wielkości swojego lokalu, a nie od tego, ile się faktycznie tego ciepła zużyje. Dla samotnie mieszkających osób na dużym metrażu takie rozwiązanie nie zawsze jest sprawiedliwe, zupełnie nie motywuje również do tego, żeby ciepło w jakikolwiek sposób oszczędzać.

Domowy grzejnik
Autor: Alex D Stewart
Źródło: http://www.flickr.com

A jak pokazują badania, zmniejszenie temperatury we wnętrzu o jeden stopień powoduje zmniejszenie ilości ciepła koniecznego do rozgrzania nawet o kilka procent. Dlatego też zwiększająca się liczba właścicieli obiektów wprowadza sposoby, jakie mają rozdzielić opłaty za ogrzewanie tak jak wynosi zużycie.

Jednym z częściej stosowanych metod są podzielniki kosztów ogrzewania. W kilku słowach są to niewielkie mierniki instalowane przy kaloryferach, jakie rejestrują temperaturę pomiędzy powierzchnią grzejnika a otoczeniem.

Dzięki temu system zajmujący się rozliczeniem będzie mógł wyznaczyć, jaka część kosztów ciepła w całym budynku wykorzystana została w danym mieszkaniu. Jest parę rodzajów podzielników ciepła, obecnie najbardziej nowoczesne z nich wykorzystują radiową transmisję danych, przez co odczyty prowadzi się w sposób zdalny, bez konieczności przychodzenia do mieszkań.

Inną metodą mierzenia zużytej energii cieplnej będą ciepłomierze (BMETERS). Liczą one w bezpośredni sposób liczbę energii, która przez nie przepływa. Są one dużo bardziej dokładne od podzielników, jednak z powodu uwarunkowań technicznych można je stosować tylko w nowych, odpowiednio zaprojektowanych budynkach. W starszym budownictwie ciepłomierz będzie tylko jeden na linii zasilania, a mieszkania w takim budynku będą się rozliczać proporcjonalnie za pomocą podzielników.