Home » Klasa-str » Na temat instalacji » System kalkulacji ciepła – a więc, w jaki sposób rozdzielić koszty ogrzewania?

System kalkulacji ciepła – a więc, w jaki sposób rozdzielić koszty ogrzewania?

Jaką metodą rozdzielane bywają ceny ogrzewania powierzane do budynków wielorodzinnych? Nie wiesz? Odczytaj nasz artykuł!
Rozliczanie ciepła (w inny sposób można je nazwać „opłatą za ciepełko”) – to nic innego jak rozliczenie z wspaniale naszym osobom poznanych ciepłomierzy (ich wyspecjalizowana nazwa to bywa układ pomiarowo-rozliczeniowy), które pokazują, ile za konkretny okres „pobraliśmy” ciepełka.

rozliczanie ciepła
podzielniki kosztów ogrzewania
Autor: michimaya
Źródło: http://www.flickr.com
Należy nie zapomnieć, iż w szczególności ceny budynku ponosi jego posiadacz – naszym zadaniem bywa opłacić Nabity zużyty przez Nas samych wskaźnik przyrządu pomiarowego ciepłomierza.
Jeśli chodzi o same podzielniki kosztów ogrzewania (zwane także podzielnikami ciepła) – można o nich poczytać na stronie: bmeters.pl/pl/podzielniki_ciepla_i_kosztow_ogrzewania– to bywają to sprzęty, montowane na kaloryferach głównego ogrzewania, które służą do wspomnianych wyżej Kosztorysów cenników ciepła. Powstały trzy typy podzielników: Podzielnik wyparkowy, podzielnik elektroniczny z pojedynczym czujnikiem temperatury, podzielnik elektroniczny z dwoma czujnikami temperatury. Samo grzanie, które przełazi poprzez grzejnik, bywa zapisywane przez zamontowany na nim podzielnik ciepła. Ogólnikowym robotą podzielnika kosztów ogrzewania jest rozdrabnianie danego mieszkania z całego budynku a także stwierdzenie zużytego w nim ciepełka. Ważne również przy wyliczaniu ceny bywa wielkość mieszkania i samiutkiego grzejnika (instalacji).

Warto też wymienić, iż sposób ta (używanie podzielników) od lat pobudza kłótnie – wiele ludzi woli do tej pory rozliczać się według powierzchni której się używa. Co jest dobre, a co gorsze? Pozostawiamy to Waszej interpretacji.