Home » Klasa-str » Na temat instalacji » O podzielnikach na kaloryferach

O podzielnikach na kaloryferach

Głównym fragmentem dostarczającym ciepłe powietrze do mieszkania w instalacji centralnego ogrzewania będzie grzejnik. Może być on żeliwny, aluminiowy, płytowy stalowy czy łazienkowy (tak zwany rurkowy). W budownictwie lokalowym wielorodzinnym pobudowanym kilkanaście bądź parędziesiąt lat temu, na takowym narzędziu grzewczym można się spotkać z jeszcze jednym, dodatkowo zamontowanym przyrządem.

Mianowicie idzie o tzw. podzielniki kosztów ogrzewania. Co to jest? Jakie są typy? Odpowiedzi odnajdują się w tym artykule.

Wg definicji polskiej normy jest to przyrząd pomiarowy notujący temperaturę w osi czas. Instalowany jest na grzejnikach centralnego ogrzewania a służy właśnie do rozliczania tych kosztów. Ich poziom formułuje się na bazie rzeczywistych rachunków za grzanie domu wielorodzinnego, dzielonych na poszczególne indywidualne siedziby mieszkalne. Jeżeli chcesz przeczytać więcej koniecznie sprawdź stronę znajdź tutaj. Specyfika kalkulowania kosztów na bazie tych przyrządów polega na sumarycznym zliczeniu wskazań wszelkich zainstalowanych urządzeń w domu i porównaniu wartości całkowitej z realnym kosztem za zużyte ciepło. Wynikiem prostej kalkulacji jest pozyskanie jednostkowego sumptu pojedynczego wskazania takiego podzielnika. Następnym krokiem jest przemnożenie wyliczonego uprzednio wskaźnika jednostkowego poprzez sumę jednostek na wszystkich elementach pomiarowych znajdujących się w jednym oddzielnym lokalu. Do takiego uzysku końcowego mogą jeszcze zostać dołączone opłaty stałe wypływające z np. przesyłu ciepła, grzania za części wspólne (tj. korytarze, wydzielone suszarnie).
Przechowywanie narzędzi ogrodowych
Autor: Honda Versatool
Źródło: Honda Versatool
Przedsiębiorstwa
Autor: OknoPlus
Źródło: OknoPlus
Typy podzielników ciepła. Najbardziej popularnym podziałem tejże grupy urządzeń jest podział według typów.

Rozróżniamy trzy podstawowe grupy: podzielnik wyparkowy – częstokroć napotykany w starym budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym wyekwipowanym w grzejniki żeliwne, podzielnik elektroniczny z czujnikiem temperatury grzejnika, podzielnik elektroniczny z 2 sensorami temperatury – grzejnika i pomieszczenia, w jakim się znajduje. Dobrym wynalazkiem upraszczającym życie są także wodomierze odczyt radiowy. Więcej ciekawych wiadomości przeczytasz pod tym linkiem odczyt radiowy wodomierzy.