Home » Klasa-str » Na temat instalacji » Najnowsze rozwiązania technologiczne wykorzystywane we współczesnym budownictwie czyli zalety i wady inteligentnych domów

Najnowsze rozwiązania technologiczne wykorzystywane we współczesnym budownictwie czyli zalety i wady inteligentnych domów

Nowoczesne technologiczne rozwiązania coraz śmielej wkraczają do naszych mieszkań oraz domów. Coraz mocniejsze i wydajniejsze systemy sterowania w rękach inżynierów będą się zmieniać w nowoczesne systemy które będą sterować domowymi instalacjami. Rozwiązania tego typu już pewien czas temu zdobyły miano inteligentnych domów, obecnie są one coraz chętniej wykorzystywane przez wiele osób budujących swój własny dom.

W kilku słowach inteligentne domy (inteligentny dom – czytaj) to zestaw czujników i elementów wykonawczych, które wykonują pewne działania na podstawie zaprojektowanych algorytmów. Przy sterowaniu używane są wydajne układy oparte o procesory, przez co są w zasadzie nieograniczone możliwości ich programowania, modyfikacji i przeróbek. Generalnie układy w domach inteligentnych spełniają dwie podstawowe funkcje, czyli sterowanie i bezpieczeństwo. W oparciu o dużą ilość zainstalowanych sensorów, czujników oraz odpowiednich algorytmów układ sterujący może włączać i wyłączać wszystkie części instalacji, a oprócz tego wysłać właścicielowi informację o tym, co się w domu(zobacz pompa ciepła gruntowa) dzieje.

Projektując inteligentny dom należy w pierwszej kolejności ustalić zakres, w jakim automatyka będzie sterować poszczególnymi elementami.

inteligentny dom

Autor: Jaga

Do układu sterującego można przyłączyć tak naprawdę wszystkie układy które się znajdują w domu, lecz chcąc je zintegrować z systemem trzeba wybrać właściwe urządzenia, które to umożliwią. Oczywiście podstawą będzie sterowanie układem oświetlenia, tu doskonale sprawdzają się czujniki ruchu, które same załączają światło po wykryciu obecności domowników. Następnym elementem, jaki coraz częściej staje się częścią inteligentnego sterowania, jest ogrzewanie , dzięki temu można dowolnie sterować temperaturą wnętrza nawet jeżeli nie będzie w środku żadnego domownika. Nie można też zapomnieć o bezpieczeństwie – integracja systemu alarmowego z instalacją sterującą budynkiem pozwala na znaczne rozszerzenie jego funkcjonalności, włącznie z tym, że da się zdalnie sterować całością na przykład za pomocą telefonu komórkowego.