Home » Klasa-str » Na temat instalacji » Kilka podstawowych informacji o budowie i zasadzie funkcjonowania ciśnieniowych zbiorników.

Kilka podstawowych informacji o budowie i zasadzie funkcjonowania ciśnieniowych zbiorników.

Posiadając bez przerwy dostęp do wody z sieci wiele osób nawet się nie zastanawia nad koniecznością jej przechowywania. Tymczasem nawet to, że z kranu wylatuje odpowiedni strumień jest efektem tego, że gdzieś wcześniej w instalacji wodociągowej wykorzystano jakiś zbiornik.

zbiorniki na wodę

Autor: Rogala
Źródło: Rogala

Przy wodzie i innych płynach wykorzystuje się powszechnie zbiorniki ciśnieniowe firmy PPRI-ŻEGRZE, zwane też hydroforowymi. Przy dużych sieciach będą one miały pojemność nawet paru tysięcy metrów sześciennych, ale wykorzystywane są również dużo mniejsze urządzenia, używane na przykład w prywatnych domach czy niedużych firmach. Jednak w każdym rodzaju będą w nich wykorzystywane główne prawa fizyki, a budowa takich urządzeń nie należy do skomplikowanych.
Ciśnieniowe zbiorniki na wodę są złożone z paru części, i robi się je z rozmaitych materiałów. Najczęściej jest wykorzystywana mocna stal albo żeliwo, wybór w dużej mierze zależeć będzie od roboczego ciśnienia, jakie panuje w środku. W zbiorniku (sprawdź co ma do przedstawienia MarAgency) znajduje się odpowiednia ilość wody, a nad nią powietrzna poduszka, która będzie wytwarzać odpowiednie ciśnienie. Wraz ze zmniejszaniem się ilości płynu będzie również maleć ciśnienie w środku, a gdy osiągnie poziom minimalny, uruchamia się pompa. Dostarcza wodę aż do uzyskania maksymalnej wartości ciśnienia, po czym się wyłącza.

Cykl taki jest powtarzany cały czas, przez co wypływający płyn bez przerwyznajduje się pod odpowiednim ciśnieniem, więcej na ten temat można przeczytać na stronie: http://www.zbiornikicisnieniowe.pl/zbiorniki_wody.htm . I identycznie to działa między innymi w instalacji wodociągowej, z jakiej każdy z nas przecież na co dzień korzysta.