Home » Klasa-str » Na temat instalacji » Jaki podzielnik kosztów ogrzewania zakupić? Jakiego typu mamy wybór? O jakich sprawach pamiętać?

Jaki podzielnik kosztów ogrzewania zakupić? Jakiego typu mamy wybór? O jakich sprawach pamiętać?

Podzielnik ciepła to urządzenie, dzięki jakiemu możemy podzielić koszt ciepła jaki jest zużyty przez cały blok między konkretne mieszkania. To jednak nie licznik, jak niektórzy uważają.Generalnie istnieją dwa rodzaje podzielników.

podzielniki kosztów ogrzewania
Autor: Rintal Polska
Źródło: Rintal Polska
Jeden jest cieczowy, następny elektroniczny. Pierwszy jest najbardziej popularny, nie kosztuje dużo, wygląda po prostu jak termometr z dwoma rurkami. Podzielniki kosztów ogrzewania elektroniczne to coraz popularniejsze i stosowane w coraz większej ilości domów – -> link. Są dokładniejsze niż cieczowe. Cieczowy model ma dwie rurki, jakie są wypełnione nieszkodliwą chemiczną substancją.
Pod wpływem ciepła z grzejnika stopniowo ulega wyparowaniu. Lewa rurka pokazuje zużycie z roku poprzedniego, a prawa rurka zużycie bieżące. Zasada jest mało skomplikowana, po prostu im mocniej nagrzany kaloryfer, tym jeszcze bardziej znaczna ilość płynu będzie odparowywać. Im mniej więc płynu zostaje w rurce podzielnika, to zapłacimy więcej za ogrzewanie. Tuż obok rurki znajduje się podziałka, która pozwala na odczytanie, jak sporo płynu wyparowało. Rozliczanie ciepła jednakowoż coraz częściej ma miejsce za pomocą podzielnika elektrycznego.
rozliczanie ciepła
Autor: Matty Ring
Źródło: http://www.flickr.com
grunty
Autor: Prayitno / Thank you for (4 millions +) views
Źródło: http://www.flickr.com
Posiada on czujnik temperatury, który mierzy temperaturę grzejnika. Ma także zegar elektroniczny który mierzy czas, przez który dana temperatura się utrzymuje. Najbardziej dokładne są bez wątpienia podzielniki dwuczujnikowe, bo drugi czujnik sprawdza temperaturę w pomieszczeniu.

Trzeba pomyśleć jaki czujnik będzie najbardziej odpowiedni, czy bardziej tradycyjny, czy jednak bardziej nowoczesny. To nam pomoże wybrać najbardziej odpowiedni model, jaki zdecydowanie się sprawdzi – http://bmeters.pl/pl/rozliczanie_kosztow_zuzycia_wody_i_ciepla/180/