Home » Klasa-str » Łazienkowe porady » Jak wybrać oświetlenie do naszego domu? O czym powinniśmy wiedzieć? Czy w każdym miejscu odpowiednie jest górne światło?

Jak wybrać oświetlenie do naszego domu? O czym powinniśmy wiedzieć? Czy w każdym miejscu odpowiednie jest górne światło?

Oświetlenie jest niezwykle ważne w każdym miejscu. Tam gdzie można się tego spodziewać najczęściej są lampy główne, mniej często lampy dekoracyjne, pomimo to jak pokazują zmieniające się trendy, tego typu tendencja występuje coraz rzadziej. Dlaczego?

Wydaje się, iż nie jesteśmy zadowoleni ze standardowego górnego światła, tak więc staramy się to zmienić. Coraz częściej podobają nam się lampy dekoracyjne, lampy ścienne czy lampy włoskie.

Lampy dekoracyjne są coraz częściej wybierane przez Polaków. Ich główną zaletą jest to, iż tworzą wyjątkowy klimat. Co prawda, jedna lampa dekoracyjna nie zagwarantuje może za dużo światła, lecz to w takiej okoliczności nie jest najistotniejsze, ponieważ chodzi o stworzenie atmosfery. Z innej strony, jeśli ustawimy dwie lub więcej takich lamp, w zależności od powierzchni konkretnego pomieszczenia, będziemy mogli właściwie oświetlić wnętrze. Pomimo to lampy dekoracyjne nie powinny służyć do tego, co lampy główne, dlatego nie warto ich porównywać.

lampki
Autor: Le Pukka Concept Store
Źródło: Le Pukka Concept Store

Podobnie, odmienne zastosowanie mają lampy włoskie, bardzo piękne i stylowe, oferujące, w razie konieczności sporo światła, ale tak naprawdę zapewniające dekoracje i cudowny wystrój naszego domu. Podobnie możemy powiedzieć o lampach ściennych, które ciekawie się prezentują w każdym miejscu, dają sporo przyjemnego światła, a jednocześnie dają one także dużo światła. Takie lampy (zobacz oświetlenie nad lustro) kreują atmosferę, świetnie się prezentują, gdy zapraszamy gości, nasz dom wtedy zyskuje jeszcze bardziej miły koloryt. Zresztą, wyobraźmy sobie, iż wieczorami siedzimy przy miłym świetle, jest to uczucie, jakbyśmy siedzieli przy ognisku lub przy świeczkach.

Lepiej dzięki temu wypoczywamy. Warto też pamiętać o lampce nocnej dla dzieci . Nie zamęczajmy naszego dziecka górnym światłem, niech ma możliwość zapalenia tej lampki, to na pewno odpowiednio wpłynie na jego samopoczucie, pozwoli mu się korzystniej zrelaksować. Pamiętajmy jednakowoż, że światło główne i światła dekoracyjne nie powinny się wykluczać, to raczej musi być kooperacja dwóch źródeł światła, z jakim wedle wymagań można wybrać bardziej jasne i oficjalne lub w większym stopniu prywatne, pasujące bardziej wieczorową porą. Te sposobności będą dla nas bardzo odpowiednie, ponieważ przecież nikt by chyba nie chciał siedzieć stale przy jednym rodzaju światła. To raczej było byłoby meczące.