Home » Klasa-str » Na temat instalacji » Cegła to bardzo solidny materiał, warto jednakże pamiętać o kilku sprawach, które wpływają na jej bardziej solidną trwałość

Cegła to bardzo solidny materiał, warto jednakże pamiętać o kilku sprawach, które wpływają na jej bardziej solidną trwałość

By wykonać trwałą i estetycznie prezentującą się elewację z cegieł trzeba pilnować kilku ważnych zasad sztuki murarskiej. Dotyczą one zarówno prac budowlanych, jak i drogi przechowywania cegieł.

klinkier
Autor: Röben Polska Sp. z o.o.
Źródło: Röben Polska Sp. z o.o.
Przede wszystkim należy nie zapominać o tym, że cegła to materiał pochodzenia naturalnego, którego kolor powstaje w chwili palenia gliny. zależnie od koloru samego surowca czy regulowania procesów wytwarzania, cegłom daje się wymagany kolor a także fakturę lica. Dzięki fachowym, sterowanym przy pomocy komputera testom jakości, zmierzamy do jak największej powtarzalności barwy cegieł, mimo to różnice w samym składzie chemicznym gliny są w stanie sprawiać drobne rozbieżności w barwie kolejnych partii – . Ważne jest więc, aby wymieszać cegły z kilku palet, wtedy niewielkie różnice w barwie nie będą specjalnie widoczne.

W kolejnej metodzie istnieje doskonały sposób na uniknięcie wykwitów. Ceglana elewacja (przyjrzyj się sztukateriom) cechuje się wytrzymałością na wpływ czynników atmosferycznych, ale też uszkodzenia mechaniczne. To powoduje, że cegła – moja strona – jest materiałem cechującym się popisową wytrzymałością, odpornością na mróz oraz brakiem wrażliwości na promienie słoneczne. W taki sposób przez mnóstwo lat może zachowywać swój niezmieniony wygląd. Problem będą jednakże wykwity, a tworzą się one najczęściej na skutek niewłaściwego doboru zaprawy, zawierającej wapno.
klinkier
Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com

Później, pod wpływem działania wody lub wilgoci, rozpuszczone sole wymywane są na powierzchnię muru, więc tworzą się białe zacieki. Jaki jest sposób, żeby tego uniknąć? Użycie właściwej zaprawy, która jest przeznaczona specjalnie do klinkieru zagwarantuje skuteczną walkę z tym niepożądanym zjawiskiem.

Murowanie z cegły klinkierowej to doskonały sposób na trwałość i piękny efekt przez długi czas . Niemniej, pamiętajmy o szczegółach, które są ważne. Wymienione dwa należy bezwzględnie przestrzegać, należy pamiętać jednak jeszcze o jednym z nich. Kształtowanie elewacji to konieczność szczególnej dokładności wykonania każdego z elementu ściany, który może okazywać się problematyczny w kwestii termoizolacji. Mówimy najczęściej o nadprożach oraz podokiennikach. To w sumie w takich miejscach dochodzi z reguły do strat ciepła, gdyż przy otworach okiennych i drzwiowych zostaje przerwana ciągłość materiału izolacyjnego. Nie zapominajmy więc, żeby zrobić to wytrzymałe.