Home » Klasa-str » Na temat instalacji » Cechy klimatyzatorów i osuszaczy

Cechy klimatyzatorów i osuszaczy

Dawno temu jednemu Brytyjczykowi niezbędne było urządzenie do suszenia papieru. Było potrzebne w jego zakładzie, w jakim było niewiele przestrzeni, a panująca wilgotność była nie do wytrzymania. Był przy tym na tyle inteligentnym mężczyzną, że postanowił stworzyć takie urządzenie we własnym zakresie; udało się, a nieoczekiwanym skutkiem ubocznym, oprócz redukcji wilgoci w powietrzu, było spore obniżenie temperatury. Trzeba było być nieudacznikiem, by nie wykorzystać tego szczęśliwego zbiegu okoliczności.

klimatyzator
Autor: FUJIAIRE
Źródło: FUJIAIRE
Dzisiaj klimatyzatory są czymś normalnym nie tylko w obiektach publicznych, sklepach, urzędach. Klimatyzacja spisuje się także rewelacyjnie od kilkunastu lat w autobusach, a od dużo dłuższego czasu w samochodach.

Nie ma także żadnych przeszkód w tym, żeby także w lokalach prywatnych stosować klimatyzatory (https://www.aleklima.pl/klimatyzatory/klimatyzatory-hyundai/klimatyzatory-nascienne-hyundai) Warszawa jest miejscem, w jakim ludzie bardzo chętnie pozwalają sobie na tego typu luksusy; mimo że zdaje się, że klimatyzator (sprawdź klimatyzator na: ) będzie urządzeniem, jakie bywa drogie i kosztowne w eksploatacji, w Warszawie, a także skromniejszych, mniej zamożnych miastach, można znaleźć sporo lokali, jakich właściciele już dawno zdecydowali przerzucić się z słabowitych wentylatorów na prężnie działającą klimę. Świetne rozwiązanie na skwary. Mimo że nie sposób nie pamiętać, że w wykorzystaniu do prywatnego użytku klimatyzatory (nasz odsyłacz) nie są najkorzystniejsze i pobór mocy elektrycznej tak czy owak będzie dostrzegalny w opłatach za energię.

schemat
Autor: Armacell,
Źródło: Armacell,

Pokrewnym w zasadzie funkcjonowania, chociaż inaczej skonstruowanym wynalazkiem jest osuszacz. Osuszacze są najczęściej spotykane na budowach, nad którymi prace dobiegają końca. Trudno w praktyce spotkać tam tego typu urządzenie, gdyż nie każdy jest w stanie wejść do świeżo wykończonego budynku, jednak osuszacze są tam niezastąpione do osuszania jeszcze wilgotnych tynków, farb i pozostałych materiałów, które stają się gotowe do użytku, gdy wyschną. Innym, o wiele poważniejszym, wymagającym efektywniejszego funkcjonowania, lecz rzadszym zastosowaniem jest użycie osuszaczy w budynkach zalanych przez powodzie. Po prawie każdej takiej katastrofie, szczególnie latem, pozostaje problem mokrych ścian, które przed mrozami powinny zostać wysuszone – inaczej zamarzająca woda uszkodzi ich strukturę.